תמ"א 38 – ההזדמנות להפוך בניינים ישנים לחדשים

תמ"א 38 הינה תכנית ארצית שאושרה במאי 2005 כדי לאפשר חיזוק הבניינים שניבנו עד 1980 לרעידת אדמה ע"י הוספת זכויות בנייה והקלות לביצוע הבנייה בכל הארץ. התכנית היא גם הזדמנות פז לשינוי המצב של רוב הבניינים הישנים.

כיום יש את כל האמצעים והטכנולוגיות הדרושות להפוך כל בניין ישן לבטוח וחדיש. הביצוע נעשה בזמן קצר ובעליות נמוכות ומאפשר בניינים בטוחים ברמה גבוהה ללא חשש מרעידה, שרפה, מלחמה,רטיבות, שיטפון וכו.

בנייה איכותית ונכונה יכולה לחסוך את עלויות התיקונים שהולכים ומתייקרים בשל מצב הבניינים.

עלויות הבנייה נמוכות בהרבה מעליית שווי הנכס.חידוש הבניינים מתבצע תוך שמירת האופי של הבניינים והשכונות שהדיירים אוהבים, ללא פגיעה או העברת התושבים ממקום מגוריהם.

על פי בדיקות שנערכו רוב הבניינים בארץ לא תוכננו לעמידה ברעידות אדמה.

המידע הקיים היום לגבי תכנון הקונסטרוקציה בעבר לא היה ידוע .

רוב הבניינים הישנים גם לא ערוכים לאפשר מיגון בשעת מלחמה, שרפות, תפקודי צנרת גז מים וביוב תקינים, זאת בנוסף למצב הגרוע של: האיטום ללחדירת מים ,סדקים, טיח שפריץ מתקלף, ערמות חוטים ומזגנים או בידוד טרמי שיכל לחסוך אנרגיה רבה. כל הבעיות הללו ניתנות לפתרון בחידוש הבניין.

בשטח קיימות דוגמאות מוצלחות שביצענו בהתחדשות הבניינים. הוכחנו כי ניתן להפוך בניינים ישנים לבניינים חדישים באיכות וברמה מעבר לכל בניין חדש, בתכנון שמותאם אישית לכל סוגי הדיירים.

בנוסף ניתן להגדיל את שטח הדירות, להוסיף מעליות, מרפסות, מחסנים ועוד..

כל אלה מאפשרים להפוך בניין רעוע וישן לבניין יוקרה חדיש.

לדוגמה ברחוב קלצקין פינת חיים לבנון ברמת אביב הורחבו הדירות לשטח של 120 מ"ר עם תוספת מעליות, מרפסות שמש, מחסנים אישיים, לובי חדיש , תשתיות וצנרת חדשים. כל דייר עיצב את פנים דירתו בהתאם לצרכיו. דירות שלא נמכרו ב 180 אלף דולר לפני ההרחבה לא ניתנות לקנייה בסכום כפול היום. זאת בהשקעה של כרבע מעליית שווי הדירות .

ניתן לבצע את ההתחדשות בשלושה מסלולים

א. בנייה עצמית במימון בעלי הדירות- המסלול היעיל והמהיר ביותר כיום. לכך נדרשת הסכמת 60% מבעלי הדירות.

ב. בנייה במימון חלק מבעלי הדירות שמקבלים חלקים מהרכוש המשותף. לכך נדרשת הסכמת 60% מבעלי הדירות להגדלת הדירות או 66% להוספת יחידות.

ג. בנייה במימון קבלן יזם חיצוני משקבל זכויות בנייה להוספת יחידות בהסכמת 66% מבעלי הדירות. בפועל נדרשת עדיין הסכמת 100% כדי לקבל ערבות בנקאית להשלמת הבנייה.

ד. ממולץ לבדוק את האפשרות להגדלת הזכויות בזמן קצר באמצעות אישור תכניות בניין עיר.

כל יוזמה ופעולה שתביא לשיפור הביטחון ואיכות המגורים בהקדם תבורך.

אדריכלית אדלר רלי וצוות התחדשות

הכותבת הינה אדריכלית בעלת ניסיון רב בנושא ההתחדשות שביצעה ואירגנה בהצלחה חידוש בניינים ואישור תכניות בניין עיר להשבחת והוספת זכויות להתחדשות בשכונות ובניינים בודדים.